Więcej strachu niż to tego warte – rozliczanie PIT

Ludzie boją się wypełniania deklaracji podatkowej, ponieważ martwią się na zapas o konsekwencje, które mogą ich spotkać za błędne wypełnienie deklaracji. Nie powinni jednak tym zaprzątać sobie głowy, ponieważ dzięki programom do rozliczania PIT-ów lub urzędowej stronie można szybko i bez problemów dokonać swoich obowiązków.

Nie trzeba przy tym korzystać z pomocy czy raczej usług biura księgowego – jest to oczywiście płatne, a czemu mamy ponosić koszty za coś, co jesteśmy zrobić sami?
W dobie komputerów i Internetu szybkie rozliczenie PIT nabiera całkiem innego znaczenia. Teraz wystarczy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, zaparzyć herbatę i siąść przed komputerem. W odpowiednie pola należy wpisać odpowiednie liczby, zwalidować formularz i drogą elektroniczną przesłać do urzędu skarbowego. I już po problemie. Korzystając z programu do rozliczania się, szybkie rozliczenie PIT jest możliwe w kilka minut. Nie zapomnij jednak, aby najpierw odpowiednio się przygotować i zebrać wszystkie dokumenty, które powinieneś dostać od wszystkich pracodawców. Na tej podstawie obliczysz roczny dochód, koszty itd.
pit

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com
Doradcy online
Jeśli jednak obawiasz się, że szybkie rozliczenie PIT przez komputer w twoim przypadku może okazać się wcale nie takie szybkie, możesz skorzystać z pomocy doradcy online. Taki doradca podpowie ci, co i jak oraz gdzie należy wpisać, aby nie popełnić błędów w formularzu. Czasami pomoc takiego doradcy jest darmowa, czasami nie – musisz uważnie przeczytać regulamin serwisu, z którego usług korzystasz. Pamiętaj także cały czas, aby też samodzielnie kontrolować to, co wyszło w programie do rozliczania PIT.

Jeśli pomylisz pola, może wyjść z tego niezła kaszana. Ale my radzimy, abyś poprosił bliską Ci osobę, aby skontrolowała twoje rozliczenie. Musi być to ktoś, komu ufasz, że nie zdradzi innym informacji, ile zarabiasz i jakie odnosisz koszty. Poufność powinna być tutaj najważniejsza, jeśli zależy ci na zachowaniu tajemnicy.