Co warto wiedzieć o rozliczeniu PIT- w 2017?

I znów przychodzi ten czas, gdy musimy rozliczyć PIT. To obowiązek większości osób, więc nie można o tym zapominać. Pamiętajmy jednak, że jest to łatwiejsze niż kiedyś, ponieważ rozliczać się można online. Dzięki temu można to zrobić bardzo szybko, bez zbędnych problemów. Co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu w 2017 roku?

Warto wiedzieć, że rozliczenie PIT 2017 wypada w tym roku korzystnie, bo tradycyjny termin zakończenia rozliczeń, czyli 30 kwietnia, wypada w niedzielę. A więc poniedziałek po tym terminie, jest wolny, bo wtedy mamy święto pracy. Czas na złożenie PIT-u więc ulega wydłużeniu, aż do 2 maja. Pamiętajmy też, że najlepiej wypełniać PIT online, zdecydowanie lepsze to niż męczenie się z tradycyjnym formularzem. To naprawdę proste, po prostu odpowiadamy na pytania, które zadaje program, a następnie wprowadzamy do komputera kwoty przychodów, kosztów, zaliczek, jak i składek oraz ulg. Program wstawi je tam, gdzie trzeba i dokładnie wyliczy podatek. Dalej też jest łatwo, bo gotowy PIT możemy wysłać fiskusowi internetem, więc oszczędza to czas, pieniądze i sporo nerwów.

Co ciekawe, szykują się zmiany. Otóż, Urząd Skarbowy będzie mógł sporządzić za podatnika PIT-37. Oznacza to, że osoby, które mają dochody – z różnych tytułów: umowy o pracę, dzieło czy zlecenie, będą musiały wypełnić wniosek, aby urząd skarbowy sporządził zeznanie podatkowe. Jest też spora grupa osób, które nie muszą składać deklaracji podatkowej, ale to robić, bo chcą przekazać 1 procent podatku dla wybranej organizacji. To emeryci i renciści, których jest aż około 11 milionów. Ich też dotyczą zmiany, bo teraz muszą wypełniać cały PIT-37, ale po zmianach wystarczy, że wypełnią krótkie oświadczenie. I to wystarczy, aby wskazana przez nich organizacja otrzymała pieniądze.

Urząd skarbowy dzięki temu wyliczy 1 procent i przeleje pieniądze na konto danej organizacji. Tak wniosek będzie można złożyć na dwa sposoby: elektronicznie lub tradycyjnie. Jak widać nie dość, że składanie PIT-u jest łatwiejsze niż dawniej, to zmiany w prawie jeszcze bardziej to uproszczą.