W jaki sposób bez niczyjej pomocy wypełnić zeznania podatkowe PIT?

Rozliczenie podatku za 2014, podobnie jak za każdy rok, jest obowiązkiem każdego podatnika. Należy to uczynić co roku do 30-go dnia kwietnia. Aktualnie nie musimy już nawet korzystać z usług biur podatkowych, gdyż sami bardzo dobrze poradzimy sobie z powyższym zadaniem. Jak wobec tego samodzielnie uzupełnić PIT?

finanse
Pierwszym krokiem jest zdecydowanie czy chcemy rozliczenie podatku za 2014 wykonać w sposób tradycyjny, czy może posłużyć się specjalnymi programami komputerowymi (idź do strony). Programy komputerowe nie tylko prowadzą nas krok po kroku przez wymagany proces, lecz także umożliwiają przesłanie dokumentów przez internet do konkretnego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od wybranej metody, należy mieć przy sobie dokumenty przesłane przez naszego pracodawcę bądź inne instytucje, jeżeli bierzemy rentę, emeryturę albo stypendia. W dokumentach tych znajdują się dane odnośnie przychodów oraz zaliczek wziętych na opłacenie podatku. Wszystkie firmy oraz instytucje muszą wysłać takie oświadczenia do 28 lutego. Poza tymi dokumentami trzeba też posiadać stosowny formularz – w przypadku, gdy uzupełniamy PIT w programie, nie musimy się o to martwić (gotowe wnioski można otrzymać między innymi w Urzędzie Skarbowym albo pobrać je na stronie internetowej powyższej instytucji).
finanse
Następnie drukujemy go w domu bądź w drukarni. Czasami możemy posiadać formularz z poprzedniego roku, lecz nie zawsze jest on aktualny, więc lepiej wziąć nowy. Siadając do deklaracji podatkowej wymagany będzie jeszcze dowód tożsamości, numer PESEL oraz numer NIP. Dzięki niniejszym informacjom bez trudu uzupełnimy wszystkie potrzebne rubryki (polecany wpis). Co mieści się w dokumencie deklaracji podatkowej? Pierwsza strona to informacje osobowe, do których zalicza się również adres zameldowania. Do tego znajdują się tutaj rubryki, w których należy wpisać rok podatkowy i czy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. Niezbędna jest także informacja czy to rozliczenie jest pierwszym składanym podczas tego roku kalendarzowego. Na drugiej stronie umieszczamy dane dotyczące zarobków, kosztów ich uzyskania oraz zaliczek na podatek i przysługujących ulg. Ostatnia strona jest podsumowaniem wszystkich wyliczeń.

Na koniec nie można zapomnieć o podpisie, bez którego żadne zeznanie nie jest prawidłowe (przy wypełnianiu online nie jest przymusowy).