Nadchodzi czas złożenia pita, upewnij się, że wiesz, jak wszystko przygotować

Wraz z rozpoczęciem każdego roku nadchodzi pora, kiedy musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z dochodów za poprzedni rok. To bardzo pracowity czas zarówno dla podatników, jak i zatrudnionych w biurach księgowych i samych Urzędów Skarbowych. Podatnicy przygotowują zeznanie podatkowe, a następnie oczekują na zwrot nadpłaconego podatku lub uiszczają brakujące wartości.

Każdy człowiek musi się rozliczyć z fiskusem

obliczenia podatkowe

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Obowiązek corocznego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym dotyczy każdego obywatela, który uzyskuje dochody. Dotyczy to w równym stopniu ludzi zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, jak i ludzi, którzy wypełniają zlecenia o dzieło lub pracują na umowę zlecenie. Podatek uiszczają również wszelkie przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od tego, którą grupę się reprezentuje, zależy, który formularz Pit się uzupełnia. Osoby zatrudnione na umowy o pracę, o dzieło albo zlecenie wypełniają Pit-37, z kolei przedsiębiorcy Pit-36. Pit 38 skierowany jest z kolei do osób, które w ubiegłym roku odniosły zysk powstały przy sprzedaży papierów wartościowych albo akcji spółki.

Można rozliczyć się osobiście lub z biurem księgowym

Wiele ludzi decyduje się osobiście wypełnić Pit. Można to zrobić na przeznaczonych do tego drukach Pit. Przydatne okazują się specjalne programy wykorzystywane do rozliczania, które można wyszukać w internecie albo na płytach dołączanych do gazet. Rozliczenia podatków można dokonać też za pośrednictwem internetu. Zdarza się jednakże, że podatnicy czują się niekomfortowo w gąszczu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz obawiają się sami wypełnić deklarację podatkową. W tym przypadku można pójść do biuro księgowe, które odpłatnie wykona rozliczenie. Trzeba tylko dostarczyć wszystkie konieczne dokumenty oraz upewnić się, że napłynęły one ze wszystkich źródeł. Sprawdź tutaj – odnośnik do rozliczenia

podatki

Źródło: flickr.com

Ważny jest czas

W przypadku rozliczenia podatkowego wyjątkowo istotny jest czas, ponieważ Urzędy Skarbowe wyznaczają ostateczny termin składania deklaracji. Nie jest to trudne, gdyż w tym gorącym okresie Urzędy Skarbowe pracują dłużej i zapewniają dodatkowe okienka dla podatników. Pomimo to dużo osób zwleka na ostatnią porę oraz miewa kłopot z terminowym złożeniem Pita.