Już niebawem większość z nas będzie składać zeznanie podatkowe

Rzetelne wypełnienie pitu może niektórym sprawiać pewne trudności. Rozliczanie się z podatku przeważnie kojarzone jest ponadto ze stresem i ściśle wyznaczonym limitem czasu. Przez to część z nas powierza to zadanie zatrudnionej przez siebie księgowej. Na takie rozwiązanie zdobywają się zazwyczaj ci, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i nie orientują się, w jaki sposób dobrze uzupełnić pit 36. Często Związane jest to jednak ze zbędnymi kosztami. My natomiast, w dalszym ciągu nie mamy pojęcia, jak właściwie wypełnić pit oraz czujemy się w tym obszarze zagubieni.

finanse
Całkiem niepotrzebnie. Współcześnie istnieje bowiem wiele możliwości, dzięki którym mamy okazję dowiedzieć się, jak samodzielnie uzupełniać pity. Znacznym udogodnieniem jest też, wprowadzona całkiem niedawno, możliwość rozliczenia się z podatku drogą internetową – PIT 36 online. Przez to, mamy okazję zaoszczędzić sobie czekania w kilometrowej kolejce w urzędzie skarbowym. Zaoszczędzamy w ten sposób swój czas , a poza tym nie jesteśmy zmuszeni, by się niepotrzebnie denerwować. Warto jednak pamiętać, o tym,, by dostarczyć uzupełniony pit jak najszybciej. Jeśli odłożymy to na ostatnią chwilę, to łącza internetowe również mogą być w tym czasie przeciążone.

Ostateczny termin składania wypełnionych dokumentów pit zależy od typu uzupełnionego przez nas pitu. Gotowy Pit 36, tak jak dokument nr 36L, 37,38 i 39, trzeba dostarczyć do urządu maksymalnie do 30 kwietnia 2015 r. Warto pamiętać, że skala podatkowa wynosi

finanse

aktualnie 18% i 32% – rozliczenie za 2014 rok. Pit 36 muszą wypełnić osoby, które w ubiegłym roku prowadziły swoją działalność gospodarczą, która była opodatkowana właśnie według tej skali. Obowiązek wypełnienia pitu 36 obejmuje w takim wypadku też osoby, które mają kredyt podatkowy. za pomocą pitu 36 rozliczają się też różnego rodzaju najemcy, podnajemcy, dzierżawcy i poddzierżawcy.

Poprzez Pit 36 można też złożyć łączne zeznanie podatkowe, w przypadku, gdy np. posiadamy wspólnika. Rozliczenie łączne w pewnych przypadkach może dotyczyć także współmałżonków. W pewnych przypadkach pit 36 wypełniają także osoby samotnie wychowujące dziecko. Są to takie przypadki, w których nasze dziecko jest małoletnie, otrzymuje rentę z tytułu niepełnosprawności albo też jest osobą uczącą się i nie ukończył 25 lat. Dobrze zorientować się też w zasadach dotyczących dochodów zagranicznych oraz osób, które uzyskały dochód w Polsce, ale nie posiadają tutejszego obywatelstwa.