Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Rozliczenie podatku za pomocą sieci jest w naszym kraju coraz bardziej popularne jednak wciąż pozostaje sporo miejsca na poprawę. Od roku 2008 liczba deklaracji online rośnie lawinowo. Kiedy wszyscy Polacy zdecydowaliby się na składanie zeznania przez Internet, uniknęlibyśmy wielu problemów, które pojawiają się każdego roku wraz ze zbliżającymi się terminami na rozliczenie PIT.

Jednym z nich są chociażby gigantyczne kolejki, w których nerwowo tłoczą się wszyscy spóźnialscy.
Kiedy zależy ci na czasie i wygodzie, to rozwiązanie może być tylko jedno – rozlicz PIT online. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim wspomniana kwestia oszczędności czasu. Składając zeznanie przez sieć, unikamy niepotrzebnej podróży na pocztę w celu wysłania deklaracji albo też bezpośredniej wizyty w naszym urzędzie skarbowym. Zaoszczędzony czas możemy zdecydowanie lepiej zagospodarować.
pit

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Aby rozliczyć PIT online możemy skorzystać z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów programu e-Deklaracje, które stanowią część większego, zinformatyzowanego systemu. Co więcej, nie jest to jedyna droga, ponieważ możemy wysłać PIT bezpośrednio z konkretnego programu komputerowego czy też strony www, które powstały właśnie w tym celu. W większości wypadków takie aplikacje są całkowicie darmowe i posiadają specjalnie przygotowane instrukcje, dzięki którym krok po kroku prześledzimy cały proces składania zeznania PIT. Jest to niezwykle wygodny i efektywny sposób na radzenie sobie z tym corocznym, obywatelskim obowiązkiem każdego Polaka. O czym należy pamiętać w przypadku rozliczeń online, to odebranie tzw. UPO czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Jest to oficjalny dokument, jaki poświadcza, że nasz PIT został wysłany do właściwego urzędu zajmującego się rozliczeniami. Istotną informacją jeśli chodzi o zeznania online jest również tzw. status 200 – czyli informacja, że nasze zeznanie zostało zweryfikowane i przyjęte do rozliczenia. Jednakże, nie oznacza to tym samym, że dany urząd otrzymał naszą deklarację.