Dlaczego warto wybrać elektroniczne rozliczenie PIT?

Jedną z powinności każdego podatnika jest roczne zeznanie podatkowe. Do ostatniego dnia kwietnia należy złożyć w przypisanym urzędzie poprawnie uzupełnioną deklarację. Od jakiegoś czasu można to również zrobić poprzez drogę elektroniczną, co jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród ludzi do tego zobowiązanych. Elektroniczne rozliczenie PIT jest możliwe od 2012 roku.

rozliczenie pitu

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie korzysta już z niego wielu ludzi, gdyż jedynym wymaganiem jest posiadanie internetu. Należy odwiedzić portal internetowy Ministerstwa Finansów, po czym odnaleźć specjalnie zamieszczony formularz. Można też wykorzystać zamieszczoną na portalu aplikację bądź ściągnąć jeden z ogólnie dostępnych programów do rozliczania. Każda możliwość jest równie dobra, toteż musisz sam zdecydować, która będzie dla ciebie najwygodniejsza.

Jedną z fundamentalnych zalet elektronicznego rozliczania jest prosty sposób obsługi – . Nie potrzeba do tego żadnych umiejętności, poza precyzyjnym czytaniem umieszczonych w programie czy też na portalu wskazówek. Należy uzupełniać puste rubryki, a obliczenia wykonają się automatycznie. Program pamięta informacje, więc nie musimy ich wpisywać potem w wypełnianych wnioskach.

pit

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Po ich uzupełnieniu dostaniemy numer, jaki podajemy w stosownym miejscu, aby otrzymać urzędowe poświadczenie odbioru. To nasz dowód, iż zeznanie zostało przesłane w terminie, gdyż przekroczenie określonego dnia powoduje nałożenie finansowych kar na podatnika, których lepiej jest uniknąć. Wybierając elektroniczne rozliczenie PIT należy jedynie pamiętać, iż za pierwszym razem musimy samodzielnie pójść do urzędu, by uzupełnić formularz, jaki uprawnia nas do podpisywania deklaracji rocznych w imieniu męża bądź żony. Będzie to tylko jednorazowa wizyta, zatem warto jest załatwić to przy okazji, gdy znajdziemy się niedaleko urzędu. Dotyczy to oczywiście osób po ślubie, o czym powyżej wspomniano.

Elektroniczne rozliczenie PIT to niezwykle wygodne wyjście, nad którym opłaca się zastanowić, o ile chcemy sprawnie i bez trudu składać zeznania podatkowe – źródło. W przypadku wątpliwości możemy udać się do biura podatkowego bądź skontaktować się ze znajomym księgowym, aby naświetlił nam kwestie, jakie nie są dla nas w pełni zrozumiałe.