W jaki sposób samodzielnie wypełnić zeznania podatkowe?

Uzupełnianie deklaracji podatkowych jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego obywatela. Urzędy Skarbowe na ich podstawie obliczają potencjalny zwrot z podatku. W swoich PIT-ach należy umieszczać wszystkie osiągane przychody, w przeciwnym razie można się narazić na trudności ze strony urzędu.

Księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
PIT 37 bądź jakakolwiek inna deklaracja to dość skomplikowany dokument, tym samym wiele osób ma problem z jego rozliczeniem i decyduje się na oferty księgowych. W jaki sposób zagwarantować sobie, że własnoręczne rozliczenie PIT nie będzie się wiązało z niepotrzebnymi pomyłkami (więcej informacji)?
Oczywiście, warto skorzystać z istniejących na obecnym rynku programów, których zadaniem jest odpowiednie rozliczenie deklaracji. Użytkownik musi wyłącznie wprowadzić wymagane dane, a program samodzielnie wykonuje stosowne obliczenia. Jest to dosyć wygodne rozwiązanie, gdyż nie wymaga jakiegokolwiek wysiłku, a sam PIT jest wypełniony w zaledwie kilka minut. Ponadto, istnieje niskie prawdopodobieństwo jakiejkolwiek pomyłki. Takie programy zazwyczaj są sprzedawane w okresach rozliczeniowych razem z gazetami, tym samym z pewnością nie będzie się miało większych kłopotów z ich kupieniem. Warto jednak zadbać, by program był aktualny, ponieważ lokalne prawo podatkowe zmienia się dosyć często (w zasadzie każdego roku wprowadzane są kolejne modyfikacje, toteż jeśli program nie został odpowiednio przygotowany, mogą pojawić się błędy).

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jeśli jednakże nie dysponuje się programem albo jest się miłośnikiem tradycyjnych metod, wówczas trzeba zapoznać się z poradnikami na temat uzupełniania deklaracji, jakich bardzo dużo można znaleźć w internecie – . Mając jakiekolwiek wątpliwości, zdecydowanie nie należy ich lekceważyć, tylko udać się po poradę do księgowego lub Urzędu Skarbowego. Po uzupełnieniu PITa, można go wysłać zwyczajną pocztą, przy pomocy specjalnej platformy internetowej albo złożyć samodzielnie. Ostatnia opcja, chociaż najmniej wygodna, jest wskazana w sytuacji kiedy ma się określone pytania. Bardzo istotne jest też wcześniejsze złożenie deklaracji w urzędzie, jako że w ten sposób będzie się miało czas na wprowadzenie ewentualnych korekt, które są niezbędne jeśli popełniło się błędy w swoich obliczeniach.