Rozliczenia czyli obowiązki dorosłego człowieka

Każda osoba, która ma pracę i zarobi więcej niż kwota wolna od podatku, która w naszym kraju jest rzeczywiście bardzo niska, powinien rozliczenia się ze Skarbówką. Ministerstwo Finansów chcąc ułatwić nam ten proceder stworzyło platformę, na której możemy skorzystać z przesłania do Urzędu Skarbowego deklaracji online.

A to znaczy, że trzeba mieć jedynie dostęp do laptopa i Internetu i pity 2015 nie będą sprawiały nam jakiegokolwiek problemu- pomoc przy pitach 2016. Wiadomo, że nie każdy chce się rozliczyć się przez Internet. Dla ludzi, którzy woleliby tradycyjne rozwiązania nic się nie zmieniło. Wciąż można wybrać się do Urzędu Skarbowego, pobrać właściwy druk i książeczkę z wyjaśnieniami do druku i po prostu wypełnić swoją deklarację. A później złożyć niezbędne papiery właśnie w siedzibie Urzędu Skarbowego, pod który podlegamy.

firma - odbitka

Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór odpowiedniego PIT-u

wizerunek - firma

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy nadchodzi czas rozliczenia się z Urzędem Skarbowym sporo osób się stresuje, bo same nie do końca wiedzą, jak się za to zabrać. Ogółem najpierw musimy mieć niezbędne papiery od diemy, która nas zatrudnia, żeby można było zabrać się za rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Jeśli dostaniemy już to, co jest nam potrzebne z firmy, która nas zatrudnia musimy iść po druk, na którym się rozliczymy. Dla niektórych osób będzie to pit 37, a dla pozostałych może to być inny druk. Warto spytać osobę pracującą w Skarbówce, który PIT będzie właściwy dla nas, ale możemy również spytać pracodawcę, bo on również zazwyczaj ma świadomość, który PIT będzie właściwy dla nas. Najistotniejsze to rozliczyć się ze Skarbówką w terminie. Nie ma, co zostawiać wszystkiego na ostatni moment- bądź na bieżąco. Powinniśmy pamiętać, że to ważny obowiązek każdej dorosłej osoby, której dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku. Zamiast więc się migać i mówić, że nie potrafimy wypełnić zeznania podatkowego trzeba po prostu usiąść i zacząć ją wypełniać. Pierwsza strona to informacje , które dotyczą naszych danych osobowych, więc nie powinniśmy mieć problemów z jej wypełnieniem.

Na kolejnych kartkach trochę się dzieje, ale tu trzeba po prostu zaglądać do wyjaśnień w książeczce, którą dostaje się do każdego typu PIT-u. Dzięki temu krok po kroku uda nam się wszystko uzupełnić.