Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym

Przychodzi taki czas w życiu każdego pracującego człowieka, że musi on dokonać rozliczenia się ze Skarbówką. Wielu ludziom zdaje się, że to trudna sprawa. Ale wcale tak być nie musi. Trzeba jedynie wiedzieć, który formularz wypełnić i dowiedzieć się ile dokładnie otrzymaliśmy w danym roku. Do każdego PIT-u dodawana jest instrukcja, która daje możliwość łatwego rozliczenia się.

podatek dochodowy

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Część osób, która miała dochody z pozarolniczej działalności będzie musiała wypełnić Pit 36 – . Inne osoby będą musiały wybrać formularz z inną cyfrą. Jednak, jeśli sami nie do końca wiemy, który formularz wziąć i wypełnić najlepiej iść do Skarbówki lub udać się do księgowych. Ludzie pracujący w biurach rachunkowych czy np. w biurach zajmujących się księgowością zajmują się również rozliczaniem deklaracji podatkowych. Dlatego jeśli nie mamy głowy do wypełnienia deklaracji podatkowej to powinniśmy zapłacić za to księgowemu. Jest również możliwość związana z wypełnieniem e-deklaracji przez platformę podatkową.

Zeznanie związane z wysokością osiągniętego dochodu

Urząd Skarbowy sprawdza czy wszyscy, którzy powinni rozliczyli się z tego, jaki przychód mieli w roku poprzedzającym złożenie deklaracji (wiedza podatkowa – poradnik). Wszyscy dobrze wiemy, że musimy składać deklarację podatkową. Jednak nie

rachunkowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

każdy wie, czy ma wypełnić Pit 36, czy może jakiś inny formularz. Jeśli brak nam pewności, co do tego, który pit będzie odpowiedni to trzeba uzyskać na ten temat informacje. Możemy sprawdzić w Internecie, który Pit, powinniśmy wypełnić lub po prostu musimy iść do księgowego.

Jednak, jeśli nie stać nas na poradę w biurze rachunkowym, to można iść do Urzędu Skarbowego i tam wszystkiego się dowiedzieć. Jeśli wystarczająco wcześnie przyjdziemy do Urzędu, to na pewno dostaniemy pomoc w wypełnieniu PIT-u. Ale nie liczmy na to, że ktoś będzie z nami siedział i krok po kroku wszystko wypełniał, gdy zjawimy się w Urzędzie w ostatnim momencie. Wtedy urzędnicy nie mają czasu na siedzenie i tłumaczenie wszystkiego od A do Z. Poza tym, że możemy formularz czy to Pit 36 czy wszystkie inne drogą internetową. To świetna opcja, jeśli brak nam czasu na chodzenie po Urzędach i stanie w kolejkach. Elektroniczne wysyłanie deklaracji jest coraz bardziej popularne i rzeczywiście jest bardzo dobrym pomysłem.