Prowadzisz blog? A czy słyszałeś, iż w niektórych przypadkach powinieneś się z tego rozliczać? Sprawdź o co chodzi

Obecnie pisanie bloga jest czymś powszechnym. Para się tym znaczna liczba osób, choć dużo z nich robi to jedynie z czystej pasji, nie zastanawiając się w ogóle o kwestiach dochodów. Zwyczajnie, jest coś do przekazania, znamy się na czymś, mamy jakieś hobby, więc mamy okazję się z kimś podzielić naszymi doświadczeniami.

rozliczenie za pit 2014

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Znacznie więcej osób jednak stosuje blog do zarabiania,zamieszczając reklamy na prywatnym blogu. Jednocześnie zapominając, że trzeba się z tego rozliczać.

Ta wiedza coraz bardziej rozpowszechniona, ale jednocześnie nie do końca poznana warta jest uwagi, tym bardziej, że już niemal dobiega końca czas rozliczania pit 2014. Warto zdawać sobie sprawę, iż otrzymywanie dochodów z reklam podlega podatkom. Reguluje to ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która rozpatruje różnorodne źródła przychodów,na przykład będzie to przykład osiągnięty dochód z tytułu umieszczania reklam w internecie – warto kliknąć. Definiowane są jako dochody związane z umową najmu, czyli choć to śmiesznie brzmi, związane są z takimi czynnościami jak wynajem lokalu.

Oczywiście tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Jednocześnie do chwili, gdy uznajemy nasz blog jak pasję, kolejne zajęcie, to tym samym ten dodatkowy dochód nie podchodzi pod przepisy o działalności gospodarczej. Jednakże, gdy zmienia się w podstawowe i praktycznie jedyne źródło utrzymania, kiedy posiadamy kilka blogów, to mamy szansę zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki przychód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak standardowy przychód z tytułu wynajmowania.Równocześnie, należy rozróżnić przychód od dochodu. Pojawiają się więc tu dwie możliwości opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt, drugą – zasady ogólne. W taki sposób do wyboru zostaje nam albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Co wybrać? Patrząc na zdarzenia, bardziej korzystne przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Zapewnia to mniejsze obciążenia, z powodu niższej stawki. Co bardzo istotne, jeśli wybierzemy ryczałt w ciągu roku posiadamy wybór, płacenia miesięcznego lub raz na kwartał. Jeśli z kolei wybierzemy zasady ogólne, to zwyczajnie wpłacamy miesięcznie, ale pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Należy o tym pamiętać przy tegorocznym rozliczaniu pit 2014.