Podatniku, nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę!

Termin rozliczeń z fiskusem zbliża się wielkimi krokami. Warto mieć to na uwadze, albowiem niewywiązanie się z terminu złożenia PIT-ów może narazić podatnika na różnego rodzaju sankcje. Ustawa za to wykroczenie powoduje karę grzywny nałożoną przez urząd skarbowy.

50 złotych

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com

Kary są wymierzane, albowiem pracownicy urzędu skarbowego uważnie kontrolują terminowość składanych dokumentów. Co ważne, płatnik podatków zdecydowanie mniej ryzykuje składając deklarację w terminie, a spóźniając się z należnościami podatkowymi, niż w momencie, gdy dokonuje wpłaty w terminie, ale zwleka ze złożeniem deklaracji.

Gotowy formularz możemy wysłać do urzędu skarbowego tradycyjnie – wydrukować i wysłać pocztą lub za pomocą internetu (). Taki program PIT jest na tyle dopracowany, iż poradzi sobie z nim nawet użytkownik, który na co dzień nie obsługuje komputera. Podczas wypełniania deklaracji podatkowej możemy uzyskać także pomoc, jak krok po kroku korzystać z formularzy interaktywnych. Aby wypełnić pity 2016, musimy tylko posiadać internet i działać krok po kroku z objaśnioną na stronie instrukcją. Zrozumiałe menu ułatwia wypełnianie rozliczenia podatkowego bez obaw o to, że nie zostaną uwzględnione ważne informacje, które w właściwie przygotowanym formularzu miejsca mieć nie powinny. Należy wywiązać się z obowiązku przed ostatecznym terminem rozliczenia. Wówczas przyspieszymy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.

Podczas wypełniania formularza, należy również pamiętać, iż spełniając obywatelski obowiązek mamy szansę by wesprzeć tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Wiele organizacji czeka na ten drobny gest. Można pomóc domom dziecka, organizacjom działającym na rzecz pokrzywdzonych przez los czy schroniskom dla zwierząt – . Chociaż 1 proc. to drobna kwota i wydawać by się mogło, że nic nie znaczy w morzu potrzeb, trzeba pamiętać, że w skali kraju uzbierana suma może mieć realny wpływ na czyjeś życie. Gdy wypełnimy 3 rubryki w naszych zeznaniach podatkowych, to wraz z pozostałą grupą podatników, jesteśmy w stanie zrobić dużo dobrego.