Podarowanie 1% podatku organizacjom pożytku publicznego to dobry gest

Z roku na rok zwiększa się świadomość i pułap odpowiedzialności społecznej Polaków. Tutaj powinno się przypomnieć, że można z takiego prawa skorzystać jedynie w takim przypadku, gdy rozliczamy się z fiskusem sami. Jeżeli uczynił to za nas nasz chlebodawca, to 1 proc. nie przekażemy. A do przekazywania 1 proc. podatku popiera coraz łatwiejsza metoda. W zeznaniu podatkowym wystarczy podać numer KRS wyłonionej organizacji pożytku publicznego. Każdego roku organizacje pożytku publicznego proszą o przekazanie 1 proc. podatku z rocznego rozliczenia.

Rozliczenia PIT przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Podatnicy nic na tym nie tracą, a wszelka złotówka bywa niezwykle ważna. Wystarczy dojrzeć w Internecie jak wiele jest OPP (porady związane z rozliczeniem). Każda z nich wymaga wsparć. Na pomoc płacących podatki mogą liczyć praktycznie tylko w okresie rozrachunki z US. Nie można przejść obojętnie koło porzuconych zwierzaków, które z przyczyny podatników mają zapewnioną opiekę i pożywienie. Jeszcze większą motywację winny wywołać osoby obolałych dzieci żyjących w hospicjach. Nie możemy im nie pomóc godnie przebyć przez ostatni czas ich krótkiego żywota, spełnić ich największe marzenia.

Przekazując 1% podatku wolno samodzielnie rozsądzać o tym, co stanie się z częścią podatków i jak będą zagospodarowane. Bez ponoszenia specjalnych kosztów jesteśmy w stanie wspomóc najbardziej potrzebujących. Co istotne, te pieniądze i tak nie zostaną w kieszeni płacących podatki. Jeżeli nie przekażemy ich dowolnej organizacji pożytku publicznego, to rząd zdecyduje, jak je wydać. 1% podatku przekazać powinniśmy m.in. na wsparcie chorym maluchom, osobom starszym, kalekim, bezdomnym, na wyrównywanie możności oświatowych, na popieranie ekologii. Tutaj szczegóły: podatek dla OPP.

płacenie podatków

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com

W ten sposób mamy możliwość wspomóc OPP, które pomagają zwierzętom, niosą pomoc ofiarom klęsk, tragedii żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą, podtrzymują tradycję narodową, kultywują polskość, także rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej nauki, jakie wspierają edukację, naukę i kształcenie. Lista organizacji którym trzeba przekazać 1% podatku jest niezwykle długa.