Pamiętajmy: każdego roku rozliczamy się z fiskusem

System podatkowy w Polsce składa się z wielu podatków, które musi płacić niemal każdy obywatel. Oczywiście obowiązują nas również ulgi. Możemy na przykład odliczyć sobie koszty transportu czy zakup nowego sprzętu do firmy, który także można włączyć w koszta. Jednak są podatki, które obowiązują wszystkich i nie można od nich uciec.

Zeznanie podatkowe pit
Potocznie mówiąc, pit to podatek dochodowy od osób fizycznych albo można jeszcze dodać, że jest to osobisty podatek dochodowy. Jego wypełnienie jest obowiązkowe i nie ma możliwości uchylenia się od niego. Co ciekawe, podatek pit dotyczy przede wszystkim naszych dochodów i nie ma znaczenia z jakich źródeł go uzyskujemy, bowiem zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę czy umowę zlecenie bądź otrzymujący wynagrodzenie z emerytury czy też renty, muszą składać to zeznanie podatkowe. Co roku w okresie od stycznia do kwietnia mamy czas na złożenia naszego zeznania, po czym czekamy na zwrot nadpłaconego podatku, który można odliczyć sobie na zasadzie przysługujących nam ulg, które stanowią o wysokości zwrotu, jaki otrzymamy.
finanse

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejne formularze
Nie ma możliwości, by uzupełnić nasze zeznanie na przyszłość i mieć potem spokój. Również w przyszłym, czyli 2017 roku wszyscy będziemy musieli rozliczyć nasze pity 2016. Poprzedni rok rozliczeniowy oraz kwota, jaką uzyskaliśmy, to podstawowe informacje jakie powinniśmy wpisać do wypełnianego formularza. Rozliczeniu podatkowemu podlega każdy kto rozpoczął pracę. Osoby po ukończeniu 18. roku życia, które rozpoczęły karierę zawodową i zostały zatrudnione na umowę o pracę lub o dzieło czy też na zlecenie mają także obowiązek przedłożenia urzędowi skarbowemu odpowiedniego formularza pit.

Takie zeznanie nie dotyczy jedynie dzieci, które właściwie z automatu rozliczane są z rodzicami na wspólnym formularzu pit.
Jeśli mamy problemy z rozliczeniem pit-u lub boimy się, że zrobimy w takim zeznaniu jakieś błędy, to pamiętajmy, że możemy zwrócić się do profesjonalnego biura rachunkowego lub księgowego i zlecić im, by wypełnili pity 2016.