Księgowość w przedsiębiorstwie

Dla wielu osób planujących rozpoczęcie własnej firmy, opanowanie księgowości może być sporym problemem. Załóżmy, że firma jest VAT-owcem, zatrudnia pracowników, przez co faktur przychodowych pojawia się coraz więcej.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Zaniepokojony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, gdyż zaufana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (czytaj – wypełnij pit w 2015). Duża odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy a także potrzeba nadążania za wszystkimi zmianami zasad rozliczania sprawiają, iż wielu przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. W konsekwencji, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, dobrze jest zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni ta dycyzja właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel poświęca się jej bez reszty, narzekając na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania pewnych obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie wynagrodzeń itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami daje możliwość, by spokojnie poświęcić się prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Księgowość firmy możemy także prowadzić samodzielnie. Czy potrzebne są do tego kursy księgowe? Generalnie nie jest to konieczne, szczególnie kiedy w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza będzie jednak niezbędna. Weźmy też pod uwagę tempo zmieniających się przepisów a także zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby dostarczanie od 1 stycznia 2015 r deklaracji przez internet.