Jak uczynić wiele, nie czyniąc praktycznie najmniejszego wysiłku czyli przekaż jeden procent podatku na organizację pożytku publicznego

Od czasu do czasu chyba każdy z nas chce zrobić coś dobrego dla innych ludzi. Zazwyczaj o potrzebujących myślimy przede wszystkim w święta Bożego Narodzenia, które są właściwie dla każdego Polaka oznaką czasu spędzanego z najbliższymi oraz pomocy bliźnim. O biednych ludziach myślimy także wtedy, kiedy rozpoczyna się zima – zdajemy sobie przecież doskonale sprawę z tego, jak dużo ludzi nie ma dachu nad głową, a zima jest dla nich dotkliwa.

finanse

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Okazuje się jednak, że możemy zrobić coś dobrego również w inne części roku – powinieneś zwracać na to uwagę w szczególności w sytuacjach, kiedy nie masz wystarczająco dużo pieniędzy aby pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Kiedy zdecydujesz się na przekazanie 1% podatku na jakiś wyjątkowy cel, możesz wówczas mocno komuś pomóc, nie robić właściwie żadnego wysiłku.

Jak przekazać swój 1% podatku na jakiś wyjątkowy cel? Wystarczy, że podczas corocznego rozliczania podatku dochodowego (czyli najzwyczajniej wypełniania PIT-a) wpiszesz w odpowiednią rubrykę numer KRS fundacji, której chcesz pomagać (PIT przez internet). Co najważniejsze – to kompletnie nic Cię nie kosztuje. Ten 1% podatku i tak zostałby Ci zabrany, a jedynie przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli chcesz zatem komuś pomagać albo zwyczajnie dać symboliczny wyraz swojego wsparcia dla danej instytucji, kategorycznie nie ma lepszego sposobu.

Pamiętaj jednakże, że możesz wspierać jedynie te organizacje, które są tak zwanymi organizacjami pożytku publicznego. Kiedy nie jesteś pewien, czy dana organizacja ma taki status, wtedy możesz to szybko sprawdzić w internecie – wystarczy otworzyć bazę OPP, a bez wątpienia znajdziesz tam swoją

finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

instytucję – . Każda z nich ma własny numer KRS, który trzeba wpisać w zeznanie podatkowym aby pieniądze trafiły w odpowiednie ręce.

Zazwyczaj organizacje, na rzecz których można przekazywać jeden procent swojego podatku, mają umieszczone o tym informacje na swoich witrynach internetowych. Zastanów się, komu chcesz pomagać tego roku – co roku bowiem możesz wspierać inną instytucję. Wydaje się, że jeden procent to niedużo, jeśli jednak każdy z nas przekaże na daną instytucję nawet parę złotych, bez wątpliwości zbierze się z tego całkiem spora kwota. Dzięki temu możesz wspierać potrzebujących – to przecież tak niewielki wysiłek.