Dlaczego łatwiej rozliczać PIT w sieci

Rozliczanie podatku dochodowego jest obecnie możliwe na kilka sposobów. Papierowe formularze stopniowo idą w odstawkę, albowiem wiele osób, a zwłaszcza młodszych podatników, upodobało sobie e-deklaracje.

finanse
Co należy o nich wiedzieć i dlaczego opłaca się korzystać z nowej możliwości, uzupełniając pit online 2015 (szczegóły)?Przede wszystkim termin złożenia PIT-u w sieci jest jednakowy, jak w przypadku osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym. Przegapienie terminów to groźba otrzymania kary, więc dobrze jest zakreślić sobie tą istotną datę w kalendarzu. 30 kwietnia przed północą to ostatnia chwila na jego przesłanie, jednakże nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę, tylko bez pośpiechu uzupełnijmy wniosek przed czasem. Co więcej, wnioski internetowe wymagają wpisania identycznych danych, jak wnioski papierowe. Jakie w takim razie mają zalety?

Nieodzownym atutem jest możliwość rozliczania podatku bez opuszczania domu. Można to zrobić, siedząc komfortowo w fotelu, o dowolnej godzinie i bez względu od dnia w tygodniu – nawet w niedzielę. Nie musimy jechać do Urzędu Skarbowego, ani oczekiwać w długich kolejkach, które są tym dłuższe, im bliżej jest do końcowej daty. Wystarczy wejść na właściwą stronę bądź ściągnąć aplikację, która poprowadzi nas przez cały proces i pozwoli na elektroniczne wysłanie formularza. Jednakże nie warto czekać do 30-go kwietnia, ponieważ może się zdarzyć, że serwery nie wytrzymają nagłego zainteresowania ze strony płatników podatku i system nie będzie dobrze funkcjonować.

Wracając do plusów – e-deklaracje pokazują, w których miejscach pominęliśmy rubrykę bądź zwracają uwagę na pomyłki, jeżeli takie zrobiliśmy. Same też obliczają wartość podatku. Należy tylko wpisać potrzebne dane, zaś reszta zrobi się sama. Poza tym nasz komputer nie musi spełniać żadnych wymagań technicznych, niezbędny jest tylko dostęp do sieci. Na koniec warto zaznaczyć, że e-deklaracja to także szybszy zwrot nadpłaty, zaś sam program albo ściągnięcie wniosku jest bezpłatne.Dzięki przyjaznym rozwiązaniom, płatnicy podatków mają więcej czasu na załatwienie własnych spraw i mogą w prosty sposób pominąć kolejkę, w której przyszłoby im oczekiwać, gdyby nie wprowadzone e-deklaracje. Dobrze jest więc skorzystać z takiej sposobności i bez kłopotów złożyć zeznanie podatkowe.