Co to jest PIT-28? Jak go dobrze rozliczyć?

Osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych najszybciej rozliczają się z Skarbówką. Czas oddania zeznania rocznego PIT-28 mija 31 stycznia. Termin ten dotyczy zarówno osób prowadzących firmę a także osób uzyskujących przychody z wynajmu, dzierżawy bądź też innych porozumień o porównywalnym charakterze.

pit 2016 online

Autor: Horacio Duran
Źródło: http://www.flickr.com
Co powinniśmy wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?Zeznanie podatkowe PIT-28 powinien złożyć każdy, kto w 2015 roku uzyskał zyski objęte ryczałtem ewidencjonowanym oraz powiadomił nie później niż do 20 stycznia 2015 r. urząd skarbowy o rozliczaniu ryczałtem przychodów z tytułu działalności gospodarczej. W przypadku podatników otwierających działalność gospodarczą w roku podatkowym powiadomienie musi być dostarczone w dniu rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu – . Rozliczając się za pomocą PIT-28 jesteśmy w stanie rozliczyć wszystkie ulgi z wyłączeniem ulgi na dzieci a także ulgi na nowe technologie. Inne zwolnienia mamy możliwość odliczyć. Zobligowani jesteśmy, aby wtedy załączyć PIT-O i PIT-D. W PIT-28 także odliczymy składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne – pod warunkiem, że nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodu. Najwygodniejszą metodą rozliczenia się z urzędem skarbowym jest wysłanie rozliczenia online. Sporo niepłatnych programów online umożliwia wysłanie PIT-28 przez internet. Rozliczenie wygenerujesz w programie w kilka chwil, a co ważne nie musisz rozumieć przepisów prawnych. Rozliczenie masz możliwość wysłać online, czy też wydrukować zeznanie i złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.

pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zauważyłeś omyłkę w złożonym rozliczeniu, to możesz przekazać korektę PIT-28. Korektę też możesz przesłać przez bezpłatny program pit 2016 online . W tym roku czas na złożenie rozliczenia już upłynął. Jeśli podatnik nie wysłał rozliczenia PIT-28 w wyznaczonym terminie, to nie ma możliwości jego przywrócenia. Chociażby jednodniowe opóźnienie zagrożone jest odpowiedzialnością karną. Biorąc powyższe pod uwagę, jak również fakt, że spóźnione zeznanie jest tak samo ważne jak przesłane do fiskusa w prawidłowym terminie, podatnik, nie może czekać z jego wysłaniem.