Warto posiadać informacje na temat wyboru odpowiedniego formularza pit, oszczędzi to sporo czasu i problemów

Wypełnianie pitów z pewnością nie jest najciekawszą czynnością, jaką można wykonywać; niestety rokrocznie w kwietniu większość z nas musi się za to wziąć. Niektórzy wykonują to osobiście, pozostali zwracają się o poradę do fachowców, a są i tacy, którzy rozliczają się przez Net.

Najpowszechniejszym formularzem jest naturalnie pit 37, chociaż niektórzy będą musieli wypełnić pit 36. Pozwala on rozliczyć uzyskane dochody inne niż te uzyskane dzięki zwykłej umowie o pracę. Na ten przykład, gdy otrzymaliśmy dochód z wynajmu mieszkania albo gdy pracowaliśmy w spółkach mieszczących się poza obszarem kraju. W dodatku płatnicy, którzy osiągnęli dochody, od których samodzielnie będą mieli obowiązek obliczyć podatek, też składają do fiskusa pit 36. Jeśli ktoś nie jest przekonany czy ma obowiązek wypełnić formularz 37 czy 36, to rozsądnym rozwiązaniem będzie zajrzenie do sieci; hasło pity 2016 powinno być wyjątkowo popularne i pozwoli nam odnaleźć użyteczne informacje oraz porady powiązane z wypełnianiem formularzy. Możemy też zwrócić się z pytaniem do zawodowca – program PIT 2017.

rozliczanie podatków online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Warto także mieć na uwadze, iż jeśli likwidowaliśmy dowolną firmę w poprzednim roku, która opodatkowana była na zasadach ogólnych, to także będziemy musieli wypełnić pit 36, a nie 37. Jednak dochody z działalności rolnej nie są rozliczane za pomocą tego formularza. Mało kto wie, ale przychody nieletnich pociech też należy doliczyć do arkusza pit 36.

Obecnie można w Necie wyszukać bardzo dużo aplikacji, które lwią część rzeczy wypełnią za nas – automatycznie wyliczą właściwy podatek, a nam zostanie tylko wydrukowanie arkuszy oraz wysłanie ich pocztą. By wyszukać odpowiedni program możemy też, w trakcie przeczesywania sieci, wspomóc się frazą pity 2016, a potem poczytać opinie innych osób, aby wybrać odpowiednią aplikację – . Jest to o tyle ważne, że źle działający program do pitów może być źródłem najróżniejszych kłopotów. Lepiej więc wszystko sumiennie posprawdzać, ponieważ jeśli wypełnimy pit 36, a okaże się, że mimo wszystko musieliśmy wypełnić formularz 37, to prawdopodobnie będziemy musieli nanieść niezbędne poprawki, co zabierze sporo czasu.