Dogodny sposób na rozrachunek z fiskusem

Końcówka roku to przede wszystkim przyjemność: ciepło kominka w domu, aromat piernika przygotowywanego na świąteczny stół czy woń rybnej zupy przygotowywanej wyłącznie raz w roku. Wypoczywamy w gronie bliskich. Niestety, końcówka roku to również czas kiedy zbliża się okres rozrachunków z urzędem skarbowym. Wiadomo, nikt nie kocha płacić podatków. Nie chodzi nawet o to, iż ciężko zarobione pieniądze należy oddać państwu. Z ową niechęcią możemy sobie dać radę w bardzo prosty sposób – trzeba uświadomić sobie, iż daniny ze swej natury będą nieuniknione niczym deszcz, zatem utyskiwanie na to że trzeba je płacić jest zupełnie bezcelowe.

analiza podatkowa

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Bardziej przykrym obowiązkiem będzie wypełnienie blankietu podatkowego. Ręczne wypełnianie tego dokumentu jest dość uciążliwe. Zadanie to wymaga dużego skupienia. Zasób wiedzy potrzebny do tego by dobrze wykonać tę pracę? – starcza matematyka na pułapie szkoły podstawowej (choć powszechna opinia na temat PIT-u jest dokładnie odwrotna) (więcej online – ). Na szczęście współczesna technika i tutaj przybywa ze wsparciem. Począwszy od końca roku do połowy marca w gazetach pojawiają się bezpłatne – zapisane na przeróżnych nośnikach – narzędzia, o umownej nazwie program pit 2015, gdzie cyfra określa jakiego roku podatkowego ów program się tyczy. Program pit 2015 w skrócie mówiąc jest rozbudowanym arkuszem kalkulacyjnym z zapisanymi gotowymi wzorami matematycznymi . Mając podobny program mamy sytuację uproszczoną – starczy jedynie wbić do tabelki odpowiednie dane z formularza jaki uzyskaliśmy od chlebodawcy. Program pit 2015 automatycznie wyliczy należności wobec urzędu skarbowego bądź zwrot nadpłaconych w imieniu pracobiorcy przez pracodawcę pieniędzy.

Narzędzia takie oferują dwie opcje złożenia wypełnionego już zeznania fiskalnego. Możemy sobie wydrukować wynik pracy programu na dowolnej drukarce, lub wysłać deklarację drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu skarbowego, wcisnąwszy właściwy guzik na monitorze. Ciekawą kwestią jest to, iż nawet urzędy skarbowe bardzo zachęcają podatników do takiego sposobu rozliczania się, bowiem jest to bardzo wygodne zarówno dla płatnika jak też dla odpowiedniego urzędu.