Czy dowiedzieliśmy się dla kogo jest pit 38?

Nim rozpoczniemy się rozliczać warto zapytać czy dotyczy nas pit 38

Kiedy przybliża się czas rozliczeniowy, powinniśmy rzetelnie zobaczyć, które z pism powinniśmy wypisać, tak aby posiadać świadomość, że nasze rozliczenie będzie wypełnione w prawidłowy sposób oraz nie będziemy wzywani do jego poprawienia.

dokumentacja podatkowa

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
Przez to warto poczytać, który pit odnosi się do jakich rozliczeń i kto musi je wypełniać. W momencie kiedy w konkretnym roku rozliczeniowym sprzedaliśmy nasze papiery wartościowe, lub udziały w spółkach, niezbędne będzie wypełnienie dokumentu pit 38. Przydatna pomoc znajdzie się na . Nie istotna jest data zakupienia tych papierów, istotna tutaj jest data ich zbycia, bo to wtedy dochodzi do naszego wzbogacenia się. Przeważnie o obowiązku wypisania takiego pita dowiadujemy się w chwili, gdy otrzymujemy pit 8c z biur maklerskich zajmujących się sprzedażą naszych papierów. Jednak jeżeli sprzedaży dokonywaliśmy samodzielnie, to też samodzielnie musimy przypilnować ich prawidłowego rozliczenia i wpisania wszystkich wartości, jakie tu uzyskaliśmy.

Każdy małżonek musi się rozliczać sam

Przeważnie dzieje się tak, że małżonkowie rozliczają pit wspólnie, ponieważ wówczas mają szansę pozyskać znaczniejszy zwrot oraz mają szansę również liczyć na dalsze ulgi. Jednak powinniśmy wspomnieć, że wypełniając pit związany ze sprzedażą papierów wartościowym, należy go wypisać oddzielnie, nie ma tutaj czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków. Jest tak przez to, że konkretne papiery zostały wypisane na konkretną osobę i to teraz ona powinna się z nich rozliczyć . Trzeba powiedzieć o tego rodzaju drobiazgach, gdyż to właśnie od nich zależy, czy właściwie będzie wypisany cały nasz pit.

Trzeba usuwać wszelkie wątpliwości

Kiedy podczas wypisywania rozliczenia nie jesteśmy pewni, czy zrozumieliśmy instrukcję wypełniania wszystkich pul, to ciągle warto poszukiwać wyjaśnień na swoje pytania. Mamy szansę ich poszukać w sieci, albo przedzwonić do urzędu skarbowego, albo nawet udać się tam osobiście. Im lepiej będziemy znali metodę wypełniania takiego dokumentu tym większa szansa, że zrobimy to odpowiednio już przy pierwszym podejściu.